Administracja publiczna

 0    18 schede    mayaa
Scarica mp3 Stampa Gioca Testa il tuo livello
 
Domanda język polski Risposta język polski
Jaka jest etymologia słowa administracja?
inizia ad imparare
Słowo to wywodzi się od czasownika ministrare - służyć, wykonywać. Przedrostek -ad nadaje mu cechę celowości. Administare może więc znaczeć zarządzanie, organizowanie dla jakiegoś celu.
Co to jest administracja publiczna?
inizia ad imparare
Administracja publiczna jest sprawowana przez państwo (albo wyodrębnione podmioty działające z upow. państwa) i realizuje dobro wspólne celem osiągnięcia jakichś korzyści lub w imię wyznawanych powszechnie wartości.
Co jest podstawowym zadaniem administracji publicznej?
inizia ad imparare
Podstawowym zadaniem administracji publicznej jest dbanie o dobro ogółu i pomnażanie korzyści dla niego istotnych.
Podmiotowe i przedmiotowe rozumienie administracji.
inizia ad imparare
Administracja w znaczeniu podmiotowym (organiz.) to struktura składająca się z organów admin. i innych jedn. admin. W znaczeniu podmiotowym to działalność o charakt. admin. wykonywana przez państwo lub wskazane podmioty.
Przytocz definicje administracji L. von Steina, E. Forsthoffa i J. Bocia.
inizia ad imparare
L. von Stein: administracją jest to, czego nie umiem nazwać. E. Forsthoff: administracji nie można zdefiniować, można ją tylko opisać. J. Boć: złudne jest przekonanie, iż można wyznaczyć administracji granice jej ingerencji.
Jaka jest podstawowa, klasyczna definicja administracji?
inizia ad imparare
Jest to definicja sform. przez O. Mayera, nazywa się ją quasi-negatywną albo definicją "wielkiej reszty". Wg nij admin. jest ta działalność państwa, która nie jest ustawodawstwem ani wymiarem spraw.
Jakie są funkcje administracji publicznej?
inizia ad imparare
Administracja publiczna ponosi odpowiedzialność za stan spraw państwowych, rządzi, wykonuje ustawy oraz organizuje życie.
Jaka jest relacja między administracją a sądownictwem?
inizia ad imparare
Sądownictwo relizuje porządek prawny i porządek ten jest dla niego ccelem ostatecznym. Administracja natomiast relizuje porządek prawny, ale jest to jedynie środek do celu jakim jest interes publiczny.
Definicja administracji Władysława leopolda Jaworskiego.
inizia ad imparare
Administracja to nie tylko wykonywanie ustaw, ale także działaność twórcza.
Definicja administracji Jerzego Stefana Langroda.
inizia ad imparare
Administracja to planowe zgrupowanie w ludzi w służbie pewnej misji publicznej, a dopiero potem - przez tych ludzi - suma urządzeń którymi dysponują. Podstawowe znaczenie przy definiowaniu ma zatem pierwiastek ludzki.
Definicja administracji Jana Bocia.
inizia ad imparare
Administracja to przejęte przez państwo i realizowane przez jego zawisłe organy, a także przez organy samorządu ter. zaspokajanie zbiorowych i indywidualnych potrzeb obywateli wynikających ze współżycia ludzi w społecznościach.
Definicja administracji Ireny Lipowicz.
inizia ad imparare
Administracja to system złożony z ludzi zorganizowanych w celu stałej, skierowanej ku przyszłości pracy na rzecz dobra wspólnego, polegającej głównie na wykonywaniu ustaw, wyposażonych we władztwo państwowe oraz środki materialnotechniczne.
Dlaczego nie można przyjąć za synonimy określeń "administracja publiczna" i "administracja państwowa"?
inizia ad imparare
Nie możńa ich przyjąć za synonimy, bo a. publ. jest pojęciem szerszym. Składa się na nią adm. państwowa i adm. samorząd. Obie realizują funkcje państwa i działają na jego rachunek. Państwowa-bezp., sam.-pośr.
Co to jest władztwo administracyjne i co jest jego istotą?
inizia ad imparare
Władztwo a. pol. na tym, że adm. publ. dec. o treści stosunku jaki połączy ją z podm. stojącym na zewnątrz, określa jego prawa i obow. i może nałożyć snkc za nieprz. jej nakazów i zakazów. Korz. przy tym z domn. legalności.
Czy administracja może stosować przymus?
inizia ad imparare
Administracja może stosować przymus, ale jest to tylko możliwość. W demokratycznym państwie prawnym admin. powinna rozwijać formy niewładcze, w których przymus jest zbędny (porozumienia, umowy, działanie faktyczne)
Czym różni się administarcja władcza od zawiadowczej?
inizia ad imparare
A. władcza wydaje jednostr. akty, kt. mają gwarancję wykonalności w postaci przymusu (np. decyzja o poborze do wojska). A. zawiadowcza działa bez uż. przymusu (pomoc dla powodzian, umowa w sprawie zachowania czystości w mieście)
Jakie znasz nowe funkcje administracji publicznej?
inizia ad imparare
F. władcza ma postać f. porząd.-reglamentacyjnej (nakazy, zakazy, porz. publ.),f. admin.świadcz. pomoc dla obyw.(bezp.-zasiłki, pośrednio-szkoły), funkcja kierująca (kier. działami życia społ.-kultura np.), fukcja właśc.(realizacja upr. właśc. w stos. do maj. publ.)
Jakie są cechy administracji?
inizia ad imparare
Działa w interesie publicznym, na podtawie ustawy, ma charak. wykon. choć może sama inicjować pewne działania i zad, działa przez zawodową kadrę, ma w państwie charakter monopolistyczny.

Devi essere accedere per pubblicare un commento.