Rozwój człowieka - od narodzin do starości

 0    23 schede    katarzynakrason
Scarica mp3 Stampa Gioca Testa il tuo livello
 
Domanda język polski Risposta język polski
Jakie okresy są charakterystyczne dla lat dziecięcych?
inizia ad imparare
1) Okres noworodkowy. 2) Okres niemowlęcy. 3) Okres poniemowlęcy. 4) Okres dzieciństwa.
Czym charakteryzuje się okres noworodkowy?
inizia ad imparare
Trwa ok. 4 tygodni. W tym czasie młody organizm przystosowuje się do samodzielnego życia: trawienia pokarmu, wymiany gazowej oraz wydalania produktów przemiany materii.
Noworodek śpi nawet do 16 godzin na dobę. Na jego głowie można wyczuć ciemiączka – elastyczne, łącznotkankowe połączenia między kośćmi czaszki, które kostnieją podczas dalszego rozwoju dziecka.
Czym charakteryzuje się okres niemowlęcy?
inizia ad imparare
Okres niemowlęcy obejmuje pierwszy rok życia. Jest to czas najszybszego wzrostu ciała. W 2. miesiącu niemowlę zaczyna podnosić główkę.
Uczy się też skoordynowanych ruchów, które umożliwiają mu chwytanie zabawek, siadanie, stanie i chodzenie. Po upływie pół roku dziecko gaworzy, czyli wydaje dźwięki przypominające słowa. Między 6. a 8. miesiącem życia zaczynają mu wyrastać zęby mleczne.
Czym charakteryzuje się okres poniemowlęcy?
inizia ad imparare
Trwa on przez kolejne 2 lata życia dziecka. W tym czasie uczy się ono wypowiadać słowa. Rozumie też, co mówią do niego rodzice. Bardzo interesuje się otoczeniem i ma świadomość własnej odrębności. Wyrastają mu pozostałe zęby mleczne.
Czym charakteryzuje się okres dzieciństwa?
inizia ad imparare
Okres dzieciństwa zaczyna się po ukończeniu 3. roku życia. Jest to czas intensywnego rozwoju umysłu. Dziecko zadaje wtedy mnóstwo pytań na każdy temat i zdobywa podstawowe wiadomości o świecie.
W tym okresie rozpoczyna się nauka w szkole. Jest to więc czas, kiedy człowiek uczy się zasad życia wśród ludzi.
Czym charakteryzuje się okres dojrzewania?
inizia ad imparare
Okres dojrzewania rozpoczyna się ok. 9.-10. roku życia u dziewcząt, a 11.-12. u chłopców. Następuje wtedy intensywny rozwój układu rozrodczego.
Pod wpływem zwiększonej ilości hormonów płciowych w organizmie zaczynają dojrzewać komórki rozrodcze i w pełni widoczne stają się trzeciorzędowe cechy płciowe.
Z jakimi przemianami psychicznymi wiąże się okres dojrzewania?
inizia ad imparare
Może wiązać się ze zmianą zainteresowań czy przeżywania emocji. W tym czasie zaczyna się kształtować system zasad, którymi młody człowiek będzie się kierował w dorosłym życiu.
Na rozwój psychiczny ogromny wpływ ma otoczenie, czyli rodzina, szkoła oraz rówieśnicy. Okres dojrzewania to również czas, kiedy pojawia się zainteresowanie płcią przeciwną.
Kiedy człowiek osiąga dojrzałość biologiczną?
inizia ad imparare
Człowiek osiąga dojrzałość biologiczną około 20. roku życia. Jego narządy rozrodcze są w pełni rozwinięte, a cykle miesiączkowe u kobiet zachodzą regularnie.
Czym jest dojrzałość psychiczna?
inizia ad imparare
Człowieka można nazwać dopiero wtedy, gdy osiągnie nie tylko dojrzałość biologiczną, lecz również dojrzałość psychiczną.
Oznacza to między innymi gotowość do ponoszenia odpowiedzialności za siebie i innych. Człowiek dojrzały psychicznie potrafi podejmować samodzielne decyzje i żyć niezależnie od innych ludzi. Umie radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Czym jest dojrzałość społeczna?
inizia ad imparare
Dojrzałość społeczna oznacza, że człowiek potrafi postępować zgodnie z zasadami życia społecznego. Zdaje sobie sprawę, że innym ludziom należy okazywać szacunek, na przykład potrafi wyrażać opinie tak, by nikogo nie urazić.
W jaki sposób zmiany hormonalne w okresie dojrzewania mogą wpływać na zmiany hormonalne?
inizia ad imparare
Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania wpływają na wygląd i zachowanie. Hormony wpływają też na pracę gruczołów łojowych i potowych, które produkują więcej łoju i potu, co może sprawiać dyskomfort.
Dlatego podczas dojrzewania trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę skóry i okolic intymnych.
Jak funkcjonuje ciało dziecko w okresie noworodkowym?
inizia ad imparare
W okresie noworodkowy, dziecko wykazuje tylko odruchy wrodzone, takie jak ssanie.
Jak zmienia się ciało dziecka w okresie niemowlęcym?
inizia ad imparare
Okres niemowlęcy to czas szybkiego wzrostu człowieka. Pod koniec tego okresu dziecko ma charakterystyczną sylwetkę: dużą głowę i krępy tułów oraz krótkie ręce i nogi. Zwykle potrafi już chodzić.
Jak zmienia się ciało dziecka w okresie poniemowlęcym?
inizia ad imparare
W okresie poniemowlęcym zmniejsza się warstwa tkanki tłuszczowej, przez co dziecko staje się szczuplejsze. Uczy się też wykonywania złożonych czynności.
Jak zmienia się ciało dziecka w okresie dzieciństwa?
inizia ad imparare
W okresie dzieciństwa wydłużają się ręce i nogi. Znacznie rozwijają się też mięśnie i kości młodego człowieka. Dziecko uczy się koordynacji ruchowej.
Jak zmienia się ciało człowieka w okresie dojrzewania?
inizia ad imparare
Dojrzewanie to czas, kiedy zmieniają się rysy twarzy i kształtuje się sylwetka. Pojawiają się cechy płciowe, takie jak szerokie ramiona u chłopców.
Jak zmienia się ciało człowieka w okresie dorosłości?
inizia ad imparare
W okresie dorosłości człowiek przestaje rosnąć. Mężczyźni osiągają średnio 180 cm wzrostu, a kobiety – 165 cm. Człowiek ma wtedy najwyższą sprawność fizyczną.
Jak zmienia się ciało człowieka w okresie przekwitania?
inizia ad imparare
Przekwitanie to czas, kiedy pojawia się coraz więcej zmarszczek. Ludzie zaczynają siwieć. U mężczyzn może nasilać się łysienie.
Jak zmienia się ciało człowieka w okresie starości?
inizia ad imparare
W okresie starości wzrost obniża się o kilka centymetrów, a sylwetka staje się przygarbiona. Dzieje się tak m.in. dlatego, że słabną mięśnie, przez co zgina się kręgosłup.
Czym kończy się okres dorosłości?
inizia ad imparare
Okres dorosłości kończy się przekwitaniem. W tym czasie zarówno u kobiet, jak i mężczyzn obniża się poziom hormonów płciowych. Może to powodować drażliwość i przygnębienie.
Kiedy przekwitanie rozpoczyna się u kobiet?
inizia ad imparare
U kobiet przekwitanie rozpoczyna się najczęściej między 45. a 55. rokiem życia. W tym czasie wiele z nich cierpi na bezsenność i ma kłopoty z koncentracją.
Często pojawiają się też uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się, a także bóle i zawroty głowy. Podczas przekwitania przestają dojrzewać komórki jajowe, cykle miesiączkowe stają się nieregularne i w końcu zupełnie ustają.
Kiedy przekwitanie rozpoczyna się u mężczyzn?
inizia ad imparare
U mężczyzn przekwitanie rozpoczyna się zwykle między 50. a 60. rokiem życia. Pomimo iż jądra do końca życia mężczyzny produkują plemniki, to w okresie przekwitania następuje znaczne obniżenie zdolności rozrodczych.
Czym charakteryzuje się okres starości?
inizia ad imparare
Organizm starszych ludzi z wiekiem staje się coraz słabszy. Kości są kruchsze, stopniowo pogarszają się wzrok i słuch.
Słabną też mięśnie szkieletowe i zmniejsza się pojemność płuc, dlatego człowiek szybciej się męczy. Starsi ludzi powinni więc bardzo dbać o swoje zdrowie i regularnie wykonywać badania lekarskie.

Devi essere accedere per pubblicare un commento.