Italyan besteci ve müzisyenler

 0    10 schede    VocApp
 
Domanda Türkçe Risposta Türkçe
Antonio Vivaldi
(1678 - 1741)
inizia ad imparare
Venedik doğumlu Vivaldi, Barok döneminin ünlü bestecisi ve kemanistidir. Bir çok enstrümental konçertolar, kilise korosu müzikleri ve operalar bestelemiştir. En bilinen şaheseri bir dizi keman konçertosu olan "Four Seasons" dur.
Gioacchino Rossini
(1792 - 1868)
inizia ad imparare
Operalarıyla tanınan İtalyan besteci; dini müzik, oda müziği ve piyano çalışmaları da yapmıştır. En bilinen operası "Il barbiere di Siviglia" dır. Rossini hızlı ve üretken bir besteciydi, bu yüzden "İtalyan Mozart" olarak da yakıştırılmıştır.
Gaetano Donizetti
(1797 - 1848)
inizia ad imparare
19. yüzyılda yaşamış Bel Canto tarzı operalar bestelemiş sanatçıdır. En bilinen iki operası "Elisir d'Amore" ve "Lucia di Lammermoor"dır." Bu operanın en meşhur parçası "Il dolce suono"dur ("5. Element" filminde de kullanılmıştır).
Giuseppe Verdi
(1813 - 1901)
inizia ad imparare
Fakir bir ailede büyüyen Verdi, eğitiminden sonra İtalyan opera sahnelerini domine etti. En bilinen eserleri "Va', pensiero" korosuyla "Nabucco" operası, "Triumphal March" ve "Libiamo nei lieti calici"dir.
Giacomo Puccini
(1858 - 1924)
inizia ad imparare
Verdi'den sonra en büyük İtalyan opera bestecisi olarak bilinir ve Verismo hareketinin lider temsilcilerindendir. Puccini "La Boheme", "Tosca", "Turandot" ve "Gianni Schicchi" gibi birkaç opera bestelemiştir.
Ennio Morricone
(1928 -)
inizia ad imparare
Besteci, orkestra şefi ve trompet müzisyenidir. Sinema ve televizyon için fon müzikleri bestelemiştir fakat en bilinen eserleri Sergio Leone ("Bir kaç Dolar İçin", "İyi, Kötü ve Çirkin") ve Guiseppe Tornatore ("Cinema Paradiso") filmleri içindir.
Luciano Pavarotti
(1935 - 2007)
inizia ad imparare
Tüm zamanların en başaralı tenör opera sanatçılarından biridir. Çeşitli opera ve arya kayıtları yapmıştır. En iyi bilinen performansları "Nessun dorma" ve "La donna è mobile" parçalarıdır. Hayatı boyunca, Verdi ve Puccini'nin eserlerini seslendirmiştir.
Al Bano
(1943 -)
inizia ad imparare
Nam-ı diğer Al Bano, 1966'da Festival delle Rose'de ilk çıkışını yapmış ve 1968'de bir şarkı yarışmasında "Pensando a te" şarkısıyla birinciliği kazanmıştır. Eşi Romina Powder ile düet olarak kaydettikleri "Felicita" şarkısı dünya çapında beğenilmiştir.
Ludovico Einaudi
(1955 -)
inizia ad imparare
Milano konservatuarında eğitim almış ve kariyerine klasik müzik bestecisi olarak başlamıştır. Daha sonra pop, rock, folk ve farklı tarzları harmanlamıştır. Einaudi, bazı film müzikleri bestelemiş, ayrıca solo piyano ve orkestra albümleri kaydetmiştir.
Andrea Bocelli
(1958 -)
inizia ad imparare
Görme engelli sanatçı hem pop hem klasik müzik ile uğraşmıştır. En meşhur performansları "Nessun Dorma" ve Celine Dion ile olan düeti "The Prayer"dır. Bu şarkı en iyi orjinal şarkı dalında Altın Küre ödülünü kazandırmıştır.

Devi essere accedere per pubblicare un commento.