İtalyan mutfağından tarifler

 0    20 schede    VocApp
 
Domanda Türkçe Risposta Türkçe
Pasta Carbonara
inizia ad imparare
Carbonara soslu spagetti İtalyan mutfağının en gözde yemeklerindendir. Guanciale isimli domuz eti, karabiber ve Pecorino Romano peyniri ve çırpılmış yumurta ile yapılan sos haşlanmış makarna ile servis edilir.
Lasagne
inizia ad imparare
Lazanya genellikle Boloneze usülü, peynir ve ve beşamel sosu ile hazırlanan ve fırında pişirilen katmanlı bir makarna türüdür.
Parmigiana
inizia ad imparare
Dilimlenmiş patlıcan, yağda kızartılmış, domates sosu ve peynirle kaplanmış tavada fırında pişirilir. Bazı versiyonlarda, dilimlenmiş dolgu ilk önce çırpılmış yumurtalara batırılır ve kızartmadan önce un veya ekmek kırıntılarına serpilir.
Pizza Margherita
inizia ad imparare
Adını Savoy kraliçesi Margherita'ya ithafen alan, Napoli'nin ve İtalyan mutfağının gözbebeği pizza Margherita, pizza hamuru üzerine sadece domates sosu, mozarella, zeytin yağı ve fesleğen eklenerek pişirilir.
Bruschetta
inizia ad imparare
Dünyaca ünlü Bruschetta'nın tarifi oldukça basittir. Biraz sarımsak ile ovulmuş kavrulmuş ekmek üzerine zeytinyağı ve tuz eklenir. Genellikle üzerinde taze domates ile de servis edilir. Günümüzde en bilinen başlangıçlardan birisidir.
Focaccia ekmeği
inizia ad imparare
Pizzaya benzer ekmek ürünüdür. Genellikle sadece zeytinyağı ve tuz ile baharatlanır. Ayrıca otlar, sebzeler veya peynir ile tatlandırılabilir. Focaccia, pek çok öğünün yanında veya sandviç ekmeği olarak kullanılabilir.
Pasta al pomodoro
inizia ad imparare
Taze domatesler, zeytinyağı, fesleğen ile hazırlanan tipik ve basit italyan makarnası. Üzerine farklı peynir çeşitleri rendelenebilir. Domates yerine salça kullanarak hazırlarsanız "pasta al sugo" olarak adlandırılır.
Risotto
inizia ad imparare
Risotto bir İtalyan pilav çeşididir. Et veya balık suyu ile pişirilip daha krema kıvamında servis edilir.
Pasta Bolognese
inizia ad imparare
Makarna üzerine servis edilen Ragù, Bologna'nın en önemli yemeklerinden biridir. Aslında, bu etli domates bezesi, Bolonya ile o kadar yakından ilişkilidir ki, Bolonez olarak da tarif edilir.
Tiramisù
inizia ad imparare
Belki de en ünlü italyan tatlısıdır. Çırpılmış yumurta, kakao, kahveye batırılmış savoiardi ve mascarpone peyniri ile hazırlanır.
Gelato
inizia ad imparare
İtalyan usülü dondurma. Diğer dondurmalardan farkı malzemelerin oranının farklı olmasıdır.
Macedonia
inizia ad imparare
Geleneksel olarak yaz meyveleriyle yapılan bir meyve salatasıdır... Genellikle şekerli veya / ve taze limon suyu veya / ve rom, prosecco veya kırmızı şarap olarak bir miktar likör / şarap ile tatlandırılmış bulabilirsiniz.
Minestrone
inizia ad imparare
İtalyan sebze çorbası. Bazen pirinç veya makarna da eklenebilir. Malzemeler: fasülye, soğan, kereviz, havuç, domates. Belirli bir tarifi olmadığı için İtalya için farklı şekillerde hazırlanıp tüketilir.
Cotoletta alla Bolognese
inizia ad imparare
Un, rendelenmiş Parmigiano peyniri, birkaç damla limon suyu, tuz, karabiber, yumurta süzün, ekmek kırıntıları ve tereyağı ile yapılır. Bir dilim jambon ve sıcak peynir ile servis edilir.
Fiorentina bifteği
inizia ad imparare
Chianina veya Maremmana sığır etlerinden T-bone olarak yapılır. Et odun veya kömür ateşinde pişirilir. Tuz, karabiber, zeytin yağı ile soslanır.
Polenta
inizia ad imparare
Polenta, diğer tahıllardan (buğday veya darı) yapılan haşlanmış mısır unu yemeğidir. Kuzey İtalya'nın has bir gıdadır ve tüketimi geleneksel olarak düşük sınıflarla ilişkilendirilmiştir.
Arancino
inizia ad imparare
Arancini, ekmek kırıntıları ile kaplanmış ve daha sonra derin yağda kızartılmış pirinç topu şeklinde bir Sicilya yemeğidir Genellikle mozzarella ve bezelye ile doldurulur. Adı, pişirildikten sonra bir portakalı andıran şekil ve renginden gelmektedir.
Cannolo
inizia ad imparare
Bir başka Sicilya tarifi, genellikle ricotta içeren kremsi bir tatlı ile doldurulmuş hamur işidir. Geleneksel olarak Carnevale sezonunda hazırlanır.
Piadina
inizia ad imparare
Piadina için İtalyan lavaşı diyebiliriz. Genellikle Romagna bölgesinde yapılır. Malzemeleri: Un, yağ, tuz ve su. Hamur hazırlandıktan sonra toprak tabakta pişirilir. Son olarak arzuya göre çeşitli malzemelerle doldurulabilir.
Gnocchi
inizia ad imparare
İrmik, buğday unu, yumurta, peynir, patates, ekmek kırıntıları, mısır unu ve / veya benzeri malzemelerden yapılabilecek çeşitli kalın, küçük ve yumuşak hamur köfteleridir. Birçok İtalyan yemeği gibi, tarifleri bölgelere göre farklılıklar gösterir.

Devi essere accedere per pubblicare un commento.