Turistik noktalar

 0    21 schede    VocApp
 
Domanda Türkçe Risposta Türkçe
Roma: tarihi şehir
inizia ad imparare
İtalya'nın başkenti ayrıca 28 yüzyıllık tarihi sebebiyle Ebedi şehir olarak da bilinir. Tarihi merkezinde görülmesi gereken yerler: Kolezyum, Forum, Campo die Fiori, Navona Meydanı, Aşıklar Çeşmesi; Panteon, İspanyol merdivenleri ve dahası.
Roma: Kolezyum
inizia ad imparare
Kolezyum, Roma'nın en ikonik yapılarından birisidir. Oval amfi tiyatro şeklindeki yapının 50.000 ile 80.000 arası seyirci kapasitesi vardı. Gladyatör savaşlarının yanında diğer halka açık gösteriler de burada yapılmıştır.
Venedik ve lagunları
inizia ad imparare
5. yüzyılda ortaya çıkıp 118 küçük adaya yayılan Venedik; 10. yy'da büyük bir deniz gücüne sahip olmuştur. Bütün şehir sıradışı bir mimari harikadır.
Milan Katedrali
inizia ad imparare
Bu katedralin tamamlanması 6 yüzyıl sürmüştür. Büyüklük bakımından İtalya'daki en büyük kilise (Vatikan'daki Aziz Peter bazilikasından daha büyük) ve dünyada üçüncüdür.
Matera
inizia ad imparare
Kayaya kazılarak inşa edilen kiliseler ve evler hala kullanılmaktadır. Bu tarihsel yerleşke 1993'te UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kabul edilmiştir. 2019 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçildi, yani ziyaret etmek için bir sebep daha:)
Napoli: eski şehir
inizia ad imparare
Napoli, Vesuvius dağıyla, körfeziyle ve pizzasıyla bilinir. UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan şehir güney İtalya deneyimi yaşamak için birebir:)
Floransa: eski şehir
inizia ad imparare
Ülkenin en büyüleyici ve önemli sanat şehirlerindendir. Giotto, Brunelleschi, Michelangelo gibi isimilerin imzasiının bulunduğu tarihi şehir merkezinde heykeller, dini yapılar, eşsiz mimari eserler ve bahçeleri görebilirsiniz.
Pompeii
inizia ad imparare
M.Ö. 79 yılından Vesuvius yanardağının patlamasıyla tarihe karışan antik şehirde birçok kalıntıyı zarar görmemiş şekilde görmek mümkün.
del Monte kalesi
inizia ad imparare
Ortaçağ askeri mimarisinin eşsiz yapılarından Castel del Monte, klasik dönem, İslami ve Kuzey Avrupa gotik tarzlarının başarılı bir şekilde harmanlanasının örneğidir.
Pisa: Eğik kule
inizia ad imparare
Ortaçağ Avrupasının en önemli mimari yapılarından olan Pisa kulesi, her yıl binlerce turisti çekiyor. Düz olarak planlanmasına rağmen, inşaatı sırasıda kule eğilmeye başlamıştır.
Siena
inizia ad imparare
Toskana'nın bir diğer önemli şehiri Siena da UNESCO listesindedir. Ortaçağ görüntüsünü kaybetmeyenen dikkat çekici özelliği del Campo meydanı ve bu meydan etrafında geleneksel olarak her yıl şehir mahalleleri arasında yapılan at yarışı Palio'dur.
Dolomitler
inizia ad imparare
Dolomitler kuzey İtalya Alpleri'nde, 3.000 metrenin üzerine çıkan ve 141.903 hektarı kaplayan 18 zirveye yayılmış bir dağ silsilesi içermektedir. Dik kayalıkları veuzun vadileri ile çok güzel manzara fotoğrafları yakalayabilirsiniz.
Caserta sarayı
inizia ad imparare
18. yüzyılın ortalarında Napoli'nin kuzeyinde oluşturulan Caserta'daki bu anıtsal kompleks, park ve bahçeleri ile görkemli bir sarayı bir araya getirir. Mimar Luigi Vanvitelli'nin dehasının yarattığı bu saray, mimarlıkta Aydınlanma çağının dışa vurumudur.
Alberobello trulli
inizia ad imparare
Apulia'nın güney bölgesinde bulunan trulli, kireçtaşı konutları, halen bu bölgede kullanımda olan, tarih öncesi bir yapı tekniği olan alçıpan yapısının dikkat çekici örnekleridendir.
Cinque Terre
inizia ad imparare
İtalyan rivirerasında bulunur ve beş kasabayı barındırır: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore. Sahil şeridi, beş kasabası ve etrafındaki tepelerin hepsi Ulusal parkın parçasıdır ve UNESCO Dünya Mirası listesindedir.
Sardunya
inizia ad imparare
Sardunya; ziyaretçilerini doğal kontrsatlarıyla, ışıkları ve renkleriyle şaşkına çeviren bir adadır. Koyları, kıyıları popüler tatil yerleri ile deniz bu bölgenin hakimidir. Örnek: Porto Cervo ve Zümrüt kıyısı.
Amalfi kıyıları
inizia ad imparare
UNESCO tarafından Akdeniz bölgesinin sıradışı bir örneği olarak adledilen Amalfi kıyıları İtalya'nın en akılda kalıcı turistik yerlerindendir. Yemyeşil ormanlık bir alanda dağlar ve kayalıklar tırnak ısırtan bir dikeylikte denize dalmaktadır.
Verona
inizia ad imparare
Verona kesinlikle Kuzey İtalya'nın en çekici şehirlerindendir. Daha çok Romeo ve Juliet'den dolayı tanınan Verona'da etkileyici mimarideki köprüler, güzel meydanlar ve kiliseler şehri turistler için cazip kılmaktadır.
Etna yanardağı
inizia ad imparare
Etna yanardağı Avrupa'daki en yüksek volkan ve halen aktiftir. Patlamaları ve lav akıntıları ziyaretçilerin yanısıra bilim adamlarının da merakını artırdı. Krater 2920 metrelik krater bölümüne erişim açıktır.
Vatikan
inizia ad imparare
Dünyanın en küçük devleti, aziz Peter'in mezarının üzerine kurulmuştur ve Papa'nın ikamet yeridir. Aziz Peter Bazilikası, Vatikan müzesi, Mikelanjelo'nun restore edilen Sistine Şapeli ve Vatikan bahçelerine her yıl milyonlarca turist çeker.
Sistine Şapeli
inizia ad imparare
Şapel adını Papa Sixtus IV'ten almış, hem dini hem de işlevsel papalık etkinliklerinin merkezi olarak kullanılmıştır. İç mekanı süsleyen freskler ve özellikle şapelin tavanındaki Michelangelo'nun Son Yargısı dünyaca ünlüdür.

Devi essere accedere per pubblicare un commento.