Ünlü İtalyan sporcular

 0    15 schede    VocApp
 
Domanda Türkçe Risposta Türkçe
Marco Pantani
inizia ad imparare
Ünlü bir bisiklet yarışçısıdır ve taktığı bandana yüzünden "Korsan" lakabını almıştır. Tour de France, Tour de Suisse, Giro d'Italia ve Vuelta a Murcia yarışlarında birincilikleri vardır. Aşırı dozdan ötürü bir otel odasında hayatını kaybetmiştir.
Valentino Rossi
inizia ad imparare
Valentino Rossi, tarihte 4 farklı klansmanda dünya şampiyonluğu olan tek motorsikletçidir. Toplamda 9 turnuva zaferi vardır.
Marco Simoncelli
inizia ad imparare
Simoncelli ünlü bir İtalyan motorsiklet yarışcısıdır. 125 ve 250 cc klansmanlarını kazanmış ve 2 sezon MotoGp'de yarışmıştır. 23 Ekim 2011 tarihinde, Malezya Grand Prix'inde ölümcül bir kaza sebebiyle hayatını kaybetmiştir.
Francesco Totti
inizia ad imparare
Roma futbol klubünün yaşayan efsanesi Totti, 25 yıl anı takım için oynamış nadir oyunculardan biridir. Roma forması giydiği 786 maçta 307 gol kaydetmiş, milli takımda da 58 sahaya çıkıp 9 gol atmıştır. 2006 Dünya Kupası'nı kazanan takımda yer almıştır.
Alessandro Del Piero
inizia ad imparare
Juventus'un simgelerinden futbol ustası Del Piero, takımı için 19 yıl oynamıştır. Bu sürede 750 maçta sahaya çıkmış ve 290 gol kaydetmiştir. Milli takımda da 91 kez forma giyip 27 gole imza atmıştır. 2006 Dünya şampiyonu kadrosunda o da yer almıştır.
Filippo Inzaghi
inizia ad imparare
Şimdilerde teknik direktörlük yapan Inzaghi, aktif futbol hayatındaki en büyük başarılarını Juventus, Milan ve milli takım performanslarıyla yakalamıştır. 2 defa Şampiyonlar Ligi kupası kazanmış ve 2006 Dünya Kupası şampiyonu takımın bir parçası olmuştur.
Enzo Ferrari
inizia ad imparare
Ferrari markasının ve yarış takımının kurucusudur. İtalyan girişimcilerin sembollerindendir. Mekanik dehası ve sezgileri onu öne çıkaran özellikleri olmuştur.
Pietro Mennea
inizia ad imparare
Koşucu ve aynı zamanda siyasetçi olan Mennea, 200 metredeki başarıları ile tanınmaktadır. 17 yıl boyunca kırılamayan bir rekora imza atmıştır.
Gianluigi Buffon
inizia ad imparare
Tüm zamanların en iyi kalecilerinden kabul edilen "Gigi" lakaplı Buffon Parma, Juventus, Paris Saint German ve İtalyan milli takımı formaları ile çok başarılı bir kariyer kaydetmiştir.
Alex Zanardi
inizia ad imparare
Paralimpik alanda sembol isimlerden olan Zanardi; 2001 yılında Formula 1'de geçirdiği kaza sonrasında bacaklarını kaybetmiş fakat spor hayatına devam etmiştir.
Alberto Tomba
inizia ad imparare
Diğer kısa ve zayıf kayakçıların aksine güçlü vücudu sebebiyle "Bomba Tomba" lakabı takılan kayakçı, 80'ler ve 90'lar da slalom kategorisinde şampiyonluklar kazanmıştır. 3 Olimpiyat madalyası, 2 Dünya şampiyonası ve 9 Dünya kupası zaferi bulunmaktadır.
Roberto Baggio
inizia ad imparare
Dünya futbol tarihinin en iyi oyuncularından biri olarak kabul edilir ve 1993 yılında FIFA Yılın Futbolcusu ödülünü almıştır. Bir süre Futbol Federasyonu başkanlığı da yapmıştır.
Carlo Ancelotti
inizia ad imparare
Ünlü teknik direktör şimdilerde Napoli takımını çalıştırmaktadır. "Carletto" takma adı verilen hoca, 3 defa Şampiyonlar Ligi kupası kazanarak en başarılı teknik direktörlerden biri olmuştur.
Carolina Kostner
inizia ad imparare
Sporcu bir aileden gelen Carolina Kostner, tekli patende en donanımlı sporculardandır. Dünya Artisitik Buz Pateni şampiyonluğu ve 5 Avrupa şampiyonluğu bulunmaktadır.
Federica Pellegrini
inizia ad imparare
Pellegrini tüm zamanların en iyi İtalyan yüzücülerinden biridir ve 200 metre serbest stil kadınlar rekorunu elinde tutmaktadır. 162 kez podyuma çıkmış ve 117 altın madalya almıştır. Dünya Şampiyonasında arka arkaya 7 madalya alan tek sporcudur.

Devi essere accedere per pubblicare un commento.